Zdravé stárnutí ovlivňuje mnoho faktorů. Některé z nich, například genetiku, nemůžeme ovlivnit. Jiné - jako například pohyb, zdravá strava, pravidelné návštěvy lékaře a péče o duševní zdraví - jsou v naší moci. Výzkum podpořený organizací NIA a dalšími subjekty určil opatření, která můžete přijmout, abyste zvládli své zdraví, žili co nejsamostatněji a udrželi si kvalitu života i ve vyšším věku. Přečtěte si další informace o výzkumu a krocích, které můžete podniknout na podporu zdravého stárnutí.
Péče o duševní zdraví
Duševní zdraví neboli duševní pohoda je pro vaše celkové zdraví a kvalitu života zásadní. Ovlivňuje naše myšlení, pocity, jednání, rozhodování a vztahy s ostatními. Zvládání sociální izolace, osamělosti, stresu, deprese a nálady prostřednictvím lékařské péče a péče o sebe je klíčem ke zdravému stárnutí.
Sociální izolace a osamělost
S přibývajícím věkem mohou změny, jako je ztráta sluchu a zraku, ztráta paměti, zdravotní postižení, problémy s pohybem a ztráta rodiny a přátel, ztěžovat udržování sociálních kontaktů. Starší dospělí se tak častěji ocitají v sociální izolaci nebo se cítí osamělí. Ačkoli to zní podobně, sociální izolace a osamělost se od sebe liší. Osamělost je tísnivý pocit osamělosti nebo odloučení, zatímco sociální izolace je nedostatek sociálních kontaktů. Lidé mají ve svém okolí málo přátel, se kterými by se mohli pravidelně stýkat.
Několik nedávných studií ukázalo, že starší dospělí, kteří jsou sociálně izolovaní nebo se cítí osamělí, jsou více ohroženi srdečními chorobami, depresemi a zhoršením kognitivních funkcí. Studie z roku 2021, které se zúčastnilo více než 11 000 dospělých starších 70 let, zjistila, že osamělost je spojena s vyšším rizikem srdečních onemocnění. Jiná nedávná studie zjistila, že u sociálně izolovaných starších dospělých se vyskytovalo více chronických plicních onemocnění a depresivních příznaků ve srovnání se staršími dospělými se sociální podporou. Pocit osamělosti může mít také vliv na paměť. Studie provedená na více než 8 000 dospělých starších 65 let zjistila, že osamělost souvisí s rychlejším úpadkem kognitivních funkcí.
Výzkumy také ukazují, že společenská aktivita může starším lidem prospět. Studie provedená na více než 3 000 starších dospělých zjistila, že navazování nových sociálních kontaktů je spojeno s lepší fyzickou a psychickou pohodou, kterou sami uvádějí. Společenský život vám také může pomoci dosáhnout vašich cvičebních cílů. Studie z roku 2019 zjistila, že starší dospělí, kteří měli pravidelné kontakty s přáteli a rodinou, byli fyzicky aktivnější než ti, kteří je neměli.
Co můžete udělat vy?
Zůstat ve spojení s ostatními může pomoci zlepšit vaši náladu a celkovou pohodu. Zůstaňte v kontaktu s rodinou a přáteli osobně nebo po telefonu. Naplánovat si každý den čas na kontakt s ostatními, vám může pomoci udržovat spojení. Seznamte se s novými lidmi tím, že se zúčastníte kurzu, kde se naučíte něco nového nebo se zdokonalíte v dovednostech, které již máte. Češi jsou národem pejskařů. Malý kamarád vám pomůže v pravidelném pohybu na čerstvém vzduchu. Díky pravidelným procházkám můžete najít nové přátele ve svém okolí.
Nemusíte si hned pořizovat vlastního psího kamaráda, můžete začít tak, že nabídnete pomoc s venčením svým sousedům.
Zdroj: National Institute on Aging